wz

(ne)vinné Moldavsko - 28. 4. - 8. 5. 2018

Domů
Warscheneck 2018
Hohe Dock + Mahdlgupf - 3
Traunstein, Drachenwand 2018
Moldavsko 2018

 

Letošní hlavní cíl se dostavil již v jarních měsících. Friends Of Mountains ve složení já, Jirka a Míra jsme vyrazili do nejchudší země Evropy, do Moldavska. Nečekali jsme žádné obrovskké kopce, chtěli jsme zkrátka tuto zemi poznat, ochutnat místní víno a prostě vypadnout ze stresu všedních dní. Vše se nám splnilo a žážitků je kotel.

Navštívili jsme největší vinné sklepy světa v Cricově. Exkurze byla velmi poutavá. Vlastně víno nás provázelo celým naším putováním. Ať už se jednalo o exkluzivní řady šumivých vín či neskutečně dobré Savignony nebo dokonce i domácí víno (vesměs červené), vzpomínat na to budu ještě velmi dlouho a jen těžko se pak přivyká na vína doma v Čechách.

Kromě vinných sklepů v Cricově, Puhoi a Milestii Mici jsme navštívili největší poutní místa Moldávie. Monastýry Orheiul Vechi, Curchi, Tipova, Saharna a dokonce i Hincu. Navštívili jsme i neuznanou Podněsterskou republiku a její hlavní město Tiraspol + pevnost Bendery. O Kišiněvu ani nemluvím. Je to malé velké město, největší jeho památky jsou soustředěné poblíž centra, takže jsme se na ně také podívali.

Pro mě osobně největším zážitkem byl výlet na nejvyšší "horu" Moldavska - Balanesti. Kopec je to nízký, něco kolem 400 m, vlastně je placka a ne kopec, ale v této končině jsme se stali hosty v jedné úžasné rodině. Ivan nám ukázal vše, napájel nás svým Cabernetem, Světlana nás královsky pohostila, připravili nám saunu - skromní a chudí lidé, kteří nám ukázali pravou tvář Moldavska. Nikdy na ně nezapomenu.

Celý tento výlet byl v pohodovém duchu. Víc takových výletů....

FOTOGALERIE

 

Milan © 2018

 

WebZdarma.cz